Huawei stále napreduje

Na jeseň minulého roku spoločnosť Huawei na trh uviedla prvú sériu smartfónov z označením HMS (Huawei Mobile Servises) alebo AG smartfóny (AppGalery). Týkalo sa to rady Mate 30. Tento vlastný ekosystém nahrádza služby Google.

 

Výrobca udáva, že v priebehu júna 2020 sa podiel predajov smartfónov HMS celosvetovo vyšplhal na 30%. Thomas Liu, country manažér Huawei Slovensko tvrdí, že tieto rastúce čísla sú dôkazom, že tieto smartfóny sú stále populárne. Úspech patrí predovšetkým inováciám, ktoré Huawei prináša do svojich zariadení. Čo sa týka Slovenska, podiel predaných smartfónov sa pohybuje okolo  20%. Nepozoruje sa ani žiadny nárast vrátení produktov, taktiež sa nezvýšil počet reklamácií. Dôvodom je možno aj to, že Slováci HMS mobilným telefónom dôverujú. Jednou z najdôležitejších súčastí nových telefónov je obchod s aplikáciami AppGallery. Od apríla 2018, kedy prebehlo globálne spustenie, sa vyšplhal na tretiu najpoužívanejšiu platformu pre mobilné aplikácie na svete. Dnes ho používa viac ako 420 miliónov používateľov, z čoho 100 miliónov je z oblasti mimo Číny. Aj na Slovensku zaznamenala táto platforma mierny rast. V júni 2019 používalo obchod AppGallery vyše 94 000 Slovákov.  A aktuálne dáta zaznamenávajú takmer dvojnásobný počet.

Zdroj: Xiaomist.com

Aj napriek súčasnej pandemickej situácii sa spoločnosti Huawei podarilo prekonať nový míľnik, v Q2 2020 sa stal svetovou jednotkou v dodávkach smartfónov. Prekonal tak aj Samsung, pretože sa mu v druhom kvartáli podarilo dodať na svetový trh viac telefónov ako dlhoročný líder. V druhom štvrťroku 2020 sa svetové dodávky medziročne znížili o 16% na cca 278 miliónov kusov. To sú informácie podľa predbežných údajov analytickej agentúry IDC. Za poklesom stojí hlavne prebiehajúca pandémia. Hospodárska kríza, zavreté predajne a neistá budúcnosť spôsobili, že sa nakupovalo menej telefónov.

Huawei sa stal prvý krát najväčším svetovým dodávateľom. Jeho dodávky medziročne klesli o 5.1% na 55.88 miliónov kusov. Aj to stačilo na prvé miesto. Konkurencii ako je Samsung predaje klesli viac, o 28.9% na 54.2 milióna zariadení. Tieto horšie výsledky posunuli tohto kórejského výrobcu na druhé miesto. Apple, ako jediná spoločnosť zaznamenala nárast. Dodala na trh 37.6 milióna iPhonov, čo znamená o 11.2% viac, než v rovnakom období za minulý rok. Tento úspech vraj priniesol predaj iPhone SE 2020. Štvrtú pozíciu si obhájil Xiaomi a na piatom mieste sa umiestnila značka Oppo.