Apple Watch pre zdravý životný štýl

Prelomové a jedinečné

Apple je v dnešnej dobe naozaj jedna z najžiadanejších spoločnosti. Fanúšikovia tejto značky sa už zakaždým nevedia dočkať, s čím ďalším tento fenomén príde. Presne takto to bolo aj s očakávanými inteligentnými hodinkami Apple Watch. Pred uvedením sa všade diskutovalo o ich vzhľade, parametroch, funkciách. Takýto vzruch neobišiel ani Apple Watch Series 2. Kvalitné spracovanie, celkový dizajn, množstvo funkcií o ktorých sa nám pár rokov dozadu ani nesnívalo. To všetko fanúšikov značky Apple potešilo.

                                             Zdroj: iphonea2.com

Na uvedenie ďalšej, tretej série čakalo veľa priaznivcov tejto značky. Hlavne vďaka rýchlejšiemu čipu Apple S3 a väčšej pamäti, ktorá v sebe ukrýva množstvo nových funkcií. Čakali sme, že oproti predchádzajúcej sérii budú menšie a tenšie. No spoločnosť sa pre takúto zmenu nerozhodla, práve naopak. Apple Watch Series 3 sú dokonca o niečo väčšie a ťažšie.

Od predchádzajúcich produktov sa do Apple Watch 3 podarilo pridať snímač GPS, modem LTE, výškomer a súčasne ho vďaka rýchlejším procesorom a väčšej pamäte aktualizovať. Čo je obrovské plus – je odolný voči vode. Výkon týchto inteligentných hodiniek poháňa nový dvojjadrový procesor Apple S3. Vďaka nemu majú Watch 3 až o 70% vyšší výkon.

Takže s rýchlosťou pri spúšťaní aplikácií budete nadmieru spokojný, samozrejme aj vaša komunikácia so Siri bude bezproblémová.

Funkcie, ktorými Watch 3 disponujú vás určite nudiť nebudú. Všetko vďaka Watch OS 4. Namiesto kontextových okien vám vaše hodinky povedia, či ste urobili nejaký pokrok v porovnaní s iným dňom alebo ste na tom stále rovnako. A ku koncu dňa vás dokonca motivujú tým, že vám napríklad povedia, že 15 minútovou chôdzou môžte dobehnúť to, čo ste cez deň nestihli. Tieto inteligentné hodinky disponujú novými ciferníkmi vrátane ciferníku Siri, Toy Story a Kaleidoscope. Tiež získate prepracovanú aplikáciu cvičenia a nový typ cvičenia s intenzívnym intervalovým tréningom (HIIT).

Watch Series 4

Spoločnosť Apple samozrejme nechce v ničom zaostávať a každým dňom sa vyvíja dopredu. Preto prišla na trh aj séria 4. Tá síce vyzerá podobne ako hodinky predtým, no po zapnutí obrazovky budete mať úplne iný zážitok. Viditeľnou zmenou je väčší displej. Stačilo len orezanie rámov a tým sa pridalo viac ako 30% miesta navyše. Taktiež ubrali z hrúbky, čo poteší nejedného z vás. Zadná strana je vyrobená z keramiky, čo znamená, že tieto hodinky sú odolnejšie voči poškrabaniu. S Apple Watch Series 4 tiež získate hlasnejší zvuk pre volania a Siri. A čo je úplne najlepšie, tieto hodinky rýchle, veľmi rýchle.

Inteligentné hodinky pre aktívnych

Pre jedných môžu byť skvelým spoločníkom pre prijímanie oznámení a hovorov, pre mnoho ďalších jeho skutočná hodnota spočíva v presnej a nenáročnej funkcii sledovania aktivity a zdravia.

K zdraviu vyzdvihnime napríklad vylepšený snímač tepu srdca. Ak ho budete mať príliš nízky alebo zistia nejakú odchýlku, hneď vás upozornia. Novinkou je meranie EKG. Jednoducho priložíte prst na korunku, podržíte pol minútky a v hodinkách vám ostane záznam, ktorý napríklad môžete neskôr ukázať lekárovi.

Na chvíľku sa zastavíme pri športovaní. Tieto hodinky, hlavne pre svoj prepracovaný dizajn a naozaj pohodlné nosenie, vám nebudú prekážať pri žiadnej aktivite. Či to budu športové aktivity vonku, bicyklovanie, plávanie, tréningy v posilňovni. Navyše disponujú novinkou, ktorú ocenia viacerí – jóga a turistika. Watch OS 5 tiež po prvý krát dodáva automatickú detekciu tréningu. Nájdete ju v predvolenom nastavení a upozornenie sa vám zobrazí hneď potom, čo vaše hodinky zistia, že sa pohybujete.

Funkcia, ktorá vám zachráni život

Jednou z veľmi zaujímavých funkcií na týchto inteligentných hodinkách je detekcia pádov. Znamená to, že tieto hodinky dokážu zaznamenať prudký pád. Automatický objavia obrazovku, ktorá umožní zavolanie pomoci jedným kliknutím. A ak do 60 sekúnd prestanete reagovať, vytočia pohotovostné služby a odošlú vašu polohu k dôveryhodným kontaktom. Nezabúdajme však na to, že táto funkcia je automaticky sprístupnená osobám starším ako 60 rokov a keď si ju budete chcieť spustiť musíte si na telefóne otvoriť aplikáciu Sledovanie a prejsť na núdzové SOS.

Lepší reproduktor, skvelá výdrž

V dizajne nájdeme aj jednu malú zmenu, a tou je reproduktor na ľavej strane, mikrofón na pravej. Reproduktor je o 50% hlasnejší, čo oceníte pre hovory a Siri. Samozrejme, niekde v hlasnej premávke počuteľnosť nebude až taká dokonalá, ale je to určite lepšie ako pri predchádzajúcich sériách. A ak si spárujete Bluetooth slúchadlá, rovnako ako hudbu a rádio môžete počúvať aj podcasty. Spoločnosť Apple tvrdí, že ponúka 18 hodín výdrže batérie. No výdrž závisí skôr od toho, ako budú hodinky vyťažené, aké rôzne funkcie budú počas dňa využité.

Watch Series 5

Od 4. série je čas posunúť sa vyššie, poďme si predstaviť Apple Watch Series 5.
Spoločnosť Apple vie, že meniť niečo, čo funguje sa neoplatí. Dizajnovo sú síce Watch 5 oblejšie a tenšie, majú novší senzor a väčší displej, ale inak nejakým väčším zmenám sa firma vyhýbala.

Zmena, ktorú možno oceníte, možno nie, je funkcia displeja always on. To v preklade znamená, že vám budú zobrazovať čas nonstop. V záujme šetrenia batérie je možné funkciu vypnúť. Poteší vás výborná čitateľnosť na priamom slnku a to vďaka maximálnemu jasu 1000-nitov.

Jednoduchosť ovládania inteligentných hodiniek

Majitelia týchto Apple výrobkov sú zvyknutí na jednoduchosť ovládania, a toho sa spoločnosť Apple rozhodne drží. Zjednodušene povedané, hodinky si vystačia s dvoma tlačidlami a otočnou digitálnou korunkou. Korunku môžete stláčať a presúvať sa cez položky v menu, zmenšovať ich alebo zväčšovať, taktiež pri otáčaní poskytuje výbornú a presnú haptickú odozvu. Nachádza sa v nej aj senzor na meranie EKG, ktoré môžete aktivovať priamo v menu alebo tlačidlom na displeji. A tak ako pri sérii 4, podržíte korunku 30 sekúnd až kým sa neukončí meranie.

Telefonovanie bez mobilu

Jednou zo zaujímavosti tiež je, že svoje hodinky budete môcť použiť aj na telefonovanie. Nebudete mať s tým žiadny problém, reproduktor je dostačujúci a mikrofón zachytí váš hlas aj keď nebudete mať hodinky priamo pri ústach. Ani pri sprchovaní či plávaní sa nemusíte o svoj reproduktor báť. Stačí ak si aktivujete vodný režim, uzamkne sa vám plocha a otočením korunky sa prehrá séria tónov, ktoré svojou vyššou frekvenciou vypudia vodu.

Watch 5 majú obrovskú pamäť, a to až 32 GB. Aby sa táto pamäť aspoň trochu využila, môžte si do svojich hodiniek uložiť zopár obľúbených hitov. Z funkcií, ktoré pribudli môžme spomenúť napríklad výškomer a kompas, no je tiež len na každom z vás, či tieto vychytávky využijete.

Čo sa týka batérie, aj pri sérii 5 sa Apple hlási k 18 hodinovej výdrži. Tieto hodinky budete nabíjať približne za jeden a pol dňa, samozrejme to závisí od používania. Ak budú hodinky vyťažené, napríklad pri športe, ich výdrž sa skráti. A ak si ich budete chcieť dobiť na bežnej bezdrôtovej nabíjačke musíte použiť len tú, ktorú ste našli v balení.

Množstvo aplikácií

Tí, čo Apple Watch používajú tvrdia, že medzi konkurenciou sú tie od Apple najlepšie. A to vďaka prepojeniu so systémom iOS. Aplikácií nám ponúkajú hneď niekoľko. Či už je to aplikácia Watch, kde môžme nastavovať hodinky, meniť ciferníky a inštalovať aplikácie, alebo Activity, ktorá zozbiera informácie o vašom pohybe. Stále platí, že do svojich hodiniek si môžte nainštalovať všetko podľa svojho gusta, či už Uber alebo Spotify. Samozrejme, hodinky majú aj svoje vlastné aplikácie ako sú napríklad kalendár, stopky, kalkulačka či prehrávač hudby.

Tieto hodinky sú hlavne pre aktívnych ľudí. Apple Watch monitorujú pohyb, čas, vzdialenosť, spálené kalórie aj vitálne funkcie. Zistí, že ste v pohybe, či beháte alebo ste zastavili. Monitorovanie vašej aktivity bude pre vás užitočné, a dokonca aj presné.

Porovnanie Watch 4 vs. Watch 5

V závere si môžme trošku zhrnúť rozdiely medzi sériou 4 a sériou 5, povedať si niečo o tom , či sa oplatí vymeniť staršiu verziu za novšiu.

  • Začnime prvou zásadnou vychytávkou, s ktorou prišla séria 5, displej always-on. Ako sme už spomenuli, znamená to, že budete mať stále zasvietený displej, takže bez toho aby ste po nich museli klepkať, uvidíte koľko je hodín. Taktiež pri cvičení, po celú dobu môžte na obrazovke sledovať svoju aktivitu. Nevýhoda – väčšia spotreba energie. Takže je už len na každom z vás, či vám na stále zapnutom dispeji až tak zaleží.
  • Druhá vychytávka, ktorou sa Apple Watch Series 5 pýšia, je kompas. Dovolím si povedať, že bežný smrteľník nejako extrémne takúto aplikáciu nevyužije. No napríklad, ak kompas spolupracuje s aplikáciami s mapovými podkladmi, počas používania navigácie konečne uvidíte, akým smerom sa práve pozeráte.
  • Tretia, no vychytávkou to už nenazvem, povedzme odlišná vec, je materiál hodiniek Series 5. Dizajnovo sa veľmi nelíšia od predchádzajúcej série, zmenil sa už spomínaný materál. Apple ponúka hodinky s puzdrom hliníka, titánu, keramiky a nerezovej ocele. Kombinácia týchto materiálov môže v konečnom dôsledku vyzerať ako luxusný dizajnový kúsok, čo je smola s našich končinách, náš trh ponúka len variant s hliníkovým telom. Ostatné materiály sú podmienené verziou s e-SIM, ktorú u nás žiadny operátor neponúka.
  • Štvrtá vec, ktorú by som porovnala je výdrž batérie. V obidvoch prípadoch spoločnosť Apple uvádza výdrž batérie 18 hodín. V novšej sérii je výdrž dokonca ešte o čosi horšia, čo môže byť predovšetkým spôsobené funkciou always-on. Malá iskrička nádeje nám svieti v prípade aktualizácie watchOS 6.1.
  • Apple Watch 4, tak isto aj Watch 5 sú poháňané rovnakým procesorom, rozdielna je veľkosť úložiska. V prípade série 4 je to 16 GB, piata séria sa pýši úložiskom 32 GB.

Po tomto záverečnom krátkom zhrnutí by sme mohli skonštatovať, že veľa rozdielov medzi týmito dvoma sériami nenájdete. Preto ak rozmýšľate o prechode na vyššiu sériu, možno bude lepšie počkať na tú najnovšiu , inteligentné hodinky Apple Watch 6. 🙂