iPhone 12

Druhá jesenná konferencia sa nezadržateľne blíži. Zariadenie, na ktoré všetci čakajú je bez pochyby nový iPhone 12. Zhrňme si čo všetko o novom zariadení vieme a čo všetko sa očakáva.

Dizajn telefónu

Vzhľad očakávaných iPhonov je už nejaký ten čas viac menej jasný. Skoro všetko zdroje sa zhodujú na tom, že sa modely odklonia od zaoblených hrán používaných od modelu iPhone 6 a vráti sa k ostrým hranám, ktoré si môžeme pamätať z čias iPhone 5 či SE. Používajú ich aj pri iPad Pro 3. a 4. generácie, s ktorými sa iPhone skvelé zjednotí. Rovnaký alebo len minimálne zmenšený zostal výrez v displeji či rámčeky okolo neho. Logo Apple zostanem taktiež na svojom mieste – na zadnej strane v strede. Očakávame, že povrch zadnej časti “lacnejšieho” telefónu bude lesklý s matným modulom fotoaparátu a logom Apple. Matné budú tiež rámčeky. Čo sa týka rozmerov- tam už žiadne dohady nekolujú. Tešiť sa môžeme na verzie s 5.4 a 6.1 palcovými displejmi, najväčší iPhone 12 Pro Max  bude mať 6.7 palcový displej. Farby nových iPhonov budú pravdepodobne rovnaké ako v predchádzajúcich modeloch, doplnené o pár nových odtieňov.

Zdroj: svetapple.sk

Výkon smartfónu

Apple umiestňuje do iPhonov rovnaký procesor, avšak inú kapacitu RAM pamäte. To sa očakáva aj pri nových iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Tie sa celkom iste dočkajú procesorov Apple A14, ktoré sa radia medzi najlepšie procesory súčasnosti. Pri tejto rade sa očakáva umiestnenie 4 GB modulov a pri 12 Pro 6 GB modulov. Pre menej náročných používateľov to možno nebude nič prevratné, využijú to hlavne tí, ktorí na telefóne spúšťajú náročnejšie aplikácie. Oproti minuloročným procesorom A13 si nové A14 na výkone polepšia až do 50%.

Aký bude displej?

Rozlúčte sa s LCD, privítajte OLED. Toho sa dočká aj lacnejší rad 12. OLED má totiž oproti LCD výrazne lepšie zobrazovacie vlastnosti. Presné rozlíšenie a iné technické špecifikácie síce presne ešte nepoznáme, no očakáva sa, že pri komponentoch spoločnosť určite šetriť nebude. Očakáva sa, že sa dočkáme displeja Super Retina XDR s kontrastom 2 000 000: 1.

Dočkáme sa USB-C ?

Je už pravidelnosťou, že sa špekuluje o nasadení USB-C konektoru, ktorý by nahradil ikonický Lightning. No v tomto vás asi sklameme. Modernejšieho USB-C, ktorý by zabezpečil lepšiu kompatibilitu s najrôznejším príslušenstvom, sa nedočkáme. A nedočkáme sa ho ani na ďalší rok. Spoločnosť Apple chce totiž pri iPhone konektory úplne zrušiť a vytvoriť ich úplne bezdrôtové.

Zdroj: twitter.com

Prekvapia fotoaparáty?

Oba iPhony 12 majú disponovať dvomi objektívmi, širokouhlým a ultraširokouhlým. Je veľmi pravdepodobné, že to takto bude aj pri 12 Pro a taktiež sa nedá vylúčiť, že budú rovnaké ako u iPhone 11 a 11 Pro. Apple sa snaží totiž svoje fotoaparáty vylepšiť skôr softvérovo než hardvérovo. Úložisko klasických dvanástok asi príliš nepoteší. Očakávalo sa síce, že tohto ročné iPhony odštartujú na 128 GB, podľa posledných únikov sa však zdá, že to tak bude len pri 12 Pro. iPhone 5.4″ a 6.1″ by tak mali disponovať 64 GB úložiskom, pričom zakúpiť bude možné aj modely s úložiskom 128 GB a 256 GB.

O tom aké skutočne budú nové vlajkové lode od spoločnosti Apple sa dozvieme už zajtra. Jesenná online konferencia sa začne zajtra 13.10.2020 o 19:00.