iPhone SE (2020) je späť

Pretrvávajúci dizajn, prekvapivý výkon

Mnohých z nás spoločnosť Apple v posledných dňoch prekvapila, keď na trhu predstavila nový iPhone SE 2020. Určite Vám udrel do očí dizajn, ktorý zostal verný starej dobrej klasike. O tomto iPhone v podstate môžme povedať, že je verná kópia iPhone 8, len s maličkými zmenami. Tak si poďme povedať, v čom je tento iPhone výnimočný.

Skvostný dizajn

Telo iPhone SE tvorí hliníková konštrukcia. Zadnú časť zase pokrýva odolné sklo Gorilla Glass 5 a vpredu nájdete 4,7“ Retina HD displej s rozlíšením 1334 x 750 px a kontrastným pomerom 1400:1.
Radosť vám určite spravia jeho rozmery. Na šírku má 6,7 mm a len necelých 150 g. Obrovským plus je odolnosť voči prachu a vode, podľa výrobcu iPhone vydrží bez poškodenia ponorený v hĺbke 1 m a to až 30 minút.

Prvá malá zmena, ktorým tento iPhone disponuje, je náhrada 3D Touch. Je ňou funkcia Haptic Touch, čo je softvérová citlivosť na tlak. Ak sa pýtate, či to nejako ovplyvnilo používanie, odpoveď je nie. Dlhším podržaním prstu viete vyvolať rôzne funkcie, ako napríklad rýchly prístup k hlavným funkciám rôznych aplikácií a podobne.

Displej na mieru

Displej iPhone SE je síce krytý sklom Gorilla Glass 5, no čo sa týka odolnosti, nieje to 100%. Aj keď si budete dávať pri každodennom manipulovaní s vaším iPhonom pozor, malým škrabancom sa nevyhnete. Ale to nieje nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Jednoducho stačí nalepiť ochranné sklo a všetko bude v poriadku. Dispej Retina HD má na svoju veľkosť úplne dostačujúce rozlíšenie, farebnosť a slušnú čitateľnosť v exteriéri. Za nás je zobrazovacia plocha na akékoľvek činnosti úplne uspokojivá.

Pod displejom sa nachádza starý známy snímač odtlačkov prstov – TouchID. Ako sme už spomenuli vyššie, bavíme sa o citlivej ploche na tlak s haptickou odozvou. Tento snímač je veľmi rýchly a presný. Známa klasika zostala – poklepanie pre zmenšenie zobrazenia, aby ste palcom dosiahli na hornú lištu alebo dvojitým stlačením zobrazíte všetky aktívne aplikácie.

Detail ako žiadny iný

Celkový dizajn iPhone SE je v každom detaile precízne spracovaný. Tlačidlá sú na svojom mieste presne tak, ako sme zvyknutí. Otvory pre reproduktor a mikrofón sú v spodnej časti, taktiež sa medzi nimi nachádza vstup pre lightning konektor. Snáď jedinou maličkou viditeľnou zmenou, ktorú na iPhone SE nájdete, je logo jablka posunuté na stred.

Rozmery sú rovnaké ako v prípade iPhone 8. Takže vás určite poteší fakt, že vám na vaše nové zariadenie bude pasovať napríklad puzdro aj s príslušenstvom zo starších zariadení. A keď sme už spomenuli reproduktory, musíme podotknúť, že pre bežného poslucháčaúplne postačujúce.

Neutíchajúci výkon

Vďaka najnovšiemu procesoru A 13 Bionic, má iPhone SE obrovský výkon. K dispozícií máte 3 pamäťové varianty 64GB,128GB a 256GB a operačná pamäť RAM má kapacitu 3 GB. Budete spokojný aj s prenosom dát, ktorý bude rýchlejší pre využívanie Wi-Fi 6.generácie a 4G LTE Advanced. Hodnotiť celkový výkon z praxe bude subjektívne, pretože každý z nás používa svoj iPhone iným spôsobom a dáva systému inak zabrať. Malé mínusy možno poznať len v špecifických situáciách, ale inak možno iPhone SE hodnotiť ako skutočne rýchly iPhone v každom smere.

Čo sa týka batérie, tak tá má pomerne nízku kapacitu – 1821 mAh. Ale ako nám hovoria výrobcovia, iPhone SE by nám mal ponúknuť extra dlhú výdrž na jedno nabitie. Takže posúdiť, či bude výdrž extra dlhá je už na každom z nás, podľa toho koľko budeme počas dňa od nášho iPhonu očakávať. Čo poteší každého z nás je možnosť bezdrôtového nabíjania, taktiež aj rýchle 18W nabíjanie prostredníctvom rýchlo nabíjačky, ktorá dokáže nabiť váš iPhone z nuly na 50% za pol hodiny. Čo vás nepoteší je fakt, že rýchlo nabíjačku si budete musieť dokúpiť zvlášť.

Fotoaparát pre nenáročných

Ak sa na to pozrieme v číslach, iPhone SE nám ponúka hlavný snímač s rozlíšením 12 Mpx, clonou f/1.8 a 5 násobným digitálnym zoomom. S týmto iPhonom dokážete natáčať video v max. rozlíšení 4K/60fps a spomalené 1080p video so 120 alebo 240 fps. Predný snímač ponúka má rozlíšenie 7 Mpx s clonou f/2.2, taktiež portrétny režim a automatickú stabilizáciu obrazu.

Zdroj: Youtube, MacRumors

Z praxe vieme, že umelá inteligencia iPhonu SE a výkonný hardvér dokážu skutočne urobiť zázraky. Vyzdvihnúť môžme najviac napríklad video, ktorého výsledkom bolo krásne farebné podanie, jemné zaostrovanie a výborná stabilizácia obrazu. Takže ak ste fanúšikom natáčania videí, iPhone SE je pre vás skvelá voľba.

Najvýhodnejší pomer cena/výkon

Maličkým mínusom, aj napriek tomu, že predná 7 Mpx kamera je na tom dobre, dokonca vám urobí aj krásne portréty, je to, že v horších svetelných podmienkach z nej asi nebudete veľmi nadšení. Vcelku použiteľné budú minimálne snímky z hlavného snímača ale nesmieme zabudnúť nato, že nemáme k dispozícii nočný režim a technológiu DeepFusion. Ale keďže technológie idú dopredu každým dňom, je dosť možné, že v budúcnosti bude nočný režim dostupný aj pre toto zariadenie, a to softvérovou aktualizáciou. Takže v konečnom dôsledku sú fotky skvelé, no musíte sa zmieriť s tým, že nemáte v rukách ultraširokouhlý snímač a teleobjektív, s kopou výhod a možností. Ale všetci sa zhodneme na tom, že mať vo vrecku takýto šikovný a výkonný fotoaparát nikdy nikoho neurazí.

Malé zhrnutie na záveriPhone SE je veľmi vydarený smartfón, ktorý vám presne sadne do rúk, má slušnú výdrž a pre nie veľmi náročnýchpostačujúci fotoaparát.