Mobilný telefón – nový alebo používaný?

Dnešný trh mobilných telefónov je obrovský. Konkurenti prichádzajú každý rok s novými modelmi telefónov, ktorým je ťažko odolať. Lepší výkon, špičkové funkcie, fotoaparáty porovnateľné s profesionálnymi zrkadlovkami. Nie jedného z nás láka každý rok vymeniť svoj smartfón za najnovší model. Ak ste jedným z tých, ktorý rozmýšľajú nad kúpou iného telefónu, možno Vás trápi jedna otázka. Kúpiť nový alebo používaný?

Trhu s používanými mobilnými telefónmi sa výrazne darí. Táto alternatíva je minimálne z finančného hľadiska priateľnejšia. Ak ste rozhodnutí ísť touto “používanou cestou”, je potrebné ujasniť si, čo hľadáte. Prečo chcete mobilný telefón vymeniť a čo očakávate od nového – lepší fotoaparát, viac funkcií a podobne. A jedna, snáď najdôležitejšia, odkiaľ si ho chcete kúpiť. Možnosti máte dve. Buď si zvolíte nákup z druhej ruky cez inzerát od neznámeho na internetovom portáli alebo pôjdete istejšou cestou, kúpou z overeného mobilného obchodu.

Načo si dávať pozor pri kúpe cez inzerát od neznámeho?

Ak ste si už vybrali zariadenie, v prvom rade si ho vyhľadajte vo viacerých inzerátoch pre porovnanie cien. Cena zariadenia sa odvíja od rôznych faktorov. Aký je stav telefónu, či je k nemu príslušenstvo, či sa predáva s balením atď. Z toho si viete vyhodnotiť aká by mala byť približná cena zariadenia. V druhom rade si podľa možností skúste overiť predajcu. Pozrieť si jeho hodnotenia na stránke. Samozrejme, neodporúčam kupovať od predajcov so zlým hodnotením.

Ak ste sa už s predávajúcim dohodli na stretnutí, vyskúšajte si na predávanom zariadení všetky funkcie:

  • vložte SIM kartu pre kontrolu siete, funkčnosť všetkých tlačidiel
  • pripojenia Bluetooth, Wifi, GPS
  • prihláste sa na účet pod svojim kontom, aby ste boli istý, že sa konto predchádzajúceho majiteľa odhlási
  • skontrolujte funkčnosť nabíjania, či nie je konektor skorodovaný zapríčinením utopením telefónu
  • taktiež kontrola fotoaparátu, jeho funkčnosť, zaostrovanie
  • v neposlednom rade povrchové poškodenie, škrabance, ktoré by mohli byť príčinou vnútorného poškodenia telefónu, prasknutý displej a pod.

Čomu sa vyhýbať pri kúpe cez inzerát?

Bude lepšie ak si po telefón pôjdete osobne. Pri doručení dobierkou nemáte istotu, že vám telefón dorazí v takom stave, akom čakáte. Môže prísť poškodený, alebo bude v krabici úplne niečo iné. Porovnajte si ceny z viacerých inzerátov. Vyhýbajte sa inzerátom s príliš nízkou cenou, no taktiež aj s príliš vysokou. Pri telefónoch z druhej ruky nemáte istotu, že sú naozaj tak skvelé, ako ich prezentuje predajca. Taktiež, ak sa v telefónoch nevyznáte, v okolí máte určite niekoho kto im rozumie, tak sa poraďte.

Takýto poradca sa vám zíde aj pri hodnotení telefónu, pri určení či je to originál alebo “fejk”. V dnešnej dobe sa nájdu aj špekulanti predávajúci napodobeniny, ktoré je skutočne ťažké rozoznať od originálu. Kúpa z druhej ruky vám síce môže ušetriť peniaze, no taktiež sa vám môže stať, že budete mať o ďalšiu, zlú skúsenosť navyše.

Problém môže nastať aj so zárukou mobilného telefónu, pretože tá nemusí byť prenosná. Ak vám predajca dodá faktúru alebo bloček, to bude pre vás naozaj výhoda. Ale ak je telefón zakúpený z ponuky od nejakého operátora, nie je pravidlom, že záruka prechádza na vás. Pretože ak si budete chcieť tú záruku uplatniť, môže sa stať, že bude vyžadovaná prítomnosť osoby, ktorá telefón kupovala. A vieme, že ľudia nie sú vždy féroví. Dohodnúť stretnutie, teda len sa im dovolať už nemusí byť také ľahké.

Kúpa od špecializovaného predajcu používaných telefónov

Ak teda túžite po inom modely telefónu, zvážte kúpu v špecializovanom obchode s mobilnými telefónmi. Z takejto predajne si môžete vybrať z viacerých variantov. V našej predajni MobileCare si vyberiete z týchto.

Používaný TRIEDA A
Telefóny sú síce používané, no málo a šetrne. Ich funkcie sú stopercentné. Povrch telefónu má na sebe len zopár drobných škrabančekov. Ak je telefón odkúpený s príslušenstvom, predáva sa s ním, okrem slúchadiel, tie sa z hygienických dôvodov likvidujú. Príslušenstvo odkúpených mobilných telefónov iPhone vymieňame za originálne príslušenstvo od Apple. Na Triedu A sa vzťahuje záruka 12 mesiacov.

Používaný TRIEDA B
Telefón je v dobrom technickom stave, no s viacerými viditeľnými povrchovými poškodeniami, ktoré vznikli bežným používaním. Ako pri Triede A, pokiaľ bolo dodané príslušenstvo, telefón sa predáva s ním okrem slúchadiel. Pri odkúpených mobiloch značky Apple vymieňame príslušenstvo za nové, originálne. Poskytnutá záruka je 12 mesiacov.

Používaný TRIEDA C
Telefón je síce v dobrom technickom stave, no známky povrchového poškodenia sú väčšie a viditeľnejšie. Telo a displej telefónu pokrývajú viaceré ryhy a škrabance. Predávaný telefón je s príslušenstvom, ak bolo dodané pri výkupe, so zárukou 12 mesiacov. Tak ako pri predchádzajúcich triedach, k smartfónom značky Apple iPhone vymieňame príslušenstvo za nové.

Vykúpené telefóny v našej predajni prechádzajú technickou kontrolou. Môžete si tak byť istý, že odídete s funkčným telefónom. Máte stále pochybnosti o kúpe telefónu z druhej ruky? Tak si zakúpte nový. Budete tak mať istotu, čo sa týka záruky a taktiež kvality nového zariadenia. O všetky problémy vzniknuté nie vašim zapríčinením sa postará predajca. A ak neviete odkiaľ kúpiť mobilný telefón so zárukou kvality, nájdite si ten pravý na našej e-shopovej stránke, kde si môžte vybrať z naozaj širokej a kvalitnej ponuky mobilných telefónov.

Samozrejme, vybrať si môžete aj bezpečnejšiu a najistejšiu cestu a tou je kúpa nového telefónu z e-shopu MobileCare.sk. Kúpa nového smartfónu je síce drahšia ale získate ňou nový nepouživaný produkt s originálnym balením, originálnym príslušenstvom a hlavne zárukou 24 mesiacov.