Muž, ktorý myslel inak

Vo svete sa radi medzi najzaujímavejších a najobdivuhodnejších ľudí z oblasti technológie. O vizionárovi a zakladateľovi spoločnosti Apple sa hovorí ako o kontroverznom človeku, ktorý vedel tak aj ako naštvať, tak vzbudiť rešpekt a úctu. Kým bol Steve Jobs?

Bol adoptovaný

Vyznie to neuveriteľne ale je to pravda. Jeho skutočnými rodičmi boli muž zo Sýrie a žena z Ameriky. Matka ho však dala na adopciu potom, čo jej otec nedovolil žiť so sýrskym mužom. Vziať sa mohli až po tom, čo jej otec zomrel. Steva si adoptovali Clara a Paul Jobsovci.

V škole nebol bezproblémový

Odlišným deťom sa všetci posmievajú, nadávajú, dochádza s fyzickým útokom. Steve Jobs bol iný. Bol netradičný, originálny a to nie len v oblasti jeho záujmov ale aj názorov a celkového vystupovania. Nebol žiadnym anjelikom a čo sa týkalo výmyslov, určite nezaostával. Rodičov presvedčil aby sa presťahovali, inak urobí všetko preto aby ho vylúčili. Presťahovanie do Los Altos v Kalifornii bolo to najlepšie rozhodnutie. Spoznal tam inžiniera Billa Fernandeza a tiež programátora Steva Wozniaka.

                                                                 Zdroj: zive.aktuality.sk

Svojský životný štýl

Jeho životný štýl, životospráva a celkový štýl sa počas rokov menili. Bol presvedčení, že jeho ovocná diéta ho zbavuje aj telesného pachu. A aj keď nepoužíval dezodorant, sprcha u neho nebola na dennom poriadku. Je jasné, že táto teória nebola správna. Nepáčilo sa to ani jeho kolegom. Preto ho jeho zamestnávateľ požiadal, aby chodil na nočné zmeny. Prichádzal vtedy, keď všetci odchádzali a všetci bolo spokojní.

Odmietal priznať otcovstvo

Steve sa odmietol priznať k otcovstvu svojej prvej dcéry. Tvrdil, že je neplodný. Testy jeho otcovstvo nakoniec potvrdili, no on sa túto záležitosť rozhodol ignorovať. Neskôr všetko hodil za hlavu a svoju dcéru predsa len prijal, o čom svedčí aj meno danej slečny Lisa Brennan – Jobs. Pohlo sa v ňom srdiečko a po svojej dcére pomenoval aj svoj počítač Apple Lisa.

                                                                 Zdroj: newyorker.com

Vedel ľudí "napáliť"

Je nespochybniteľné, že má Steve Jobs aj svoje negatívne stránky. Keď Steve pracoval pre spoločnosť Atari, dostal za úlohu vytvoriť obvodovú dosku pre hru Breakout. Vtedy navrhol svojmu partnerovi Wozniakovi, že sa o odmenu môžu podeliť a využiť pri tom menej čipov. Tak ako obaja sľúbili, tak aj urobili a dostali aj vytúženú odmenu. Wozniak dostal však len 350 dolárov, pretože Jobs povedal, že celá odmena bola len 700 dolárov. V skutočnosti dostali za svoju prácu 5 000 dolárov. Steve Jobs svoje konanie nijako neobhájil.

Konzervatívny aj bezcitný

Steve mal konzervatívny štýl obliekania. Vidieť sme ho najčastejšie mohli v čiernom roláku, modrých rifliach a teniskách. Luxusné mal však auto. A parkovanie na miestach pre postihnuté osoby nebolo pre neho žiadnym problémom. Tak ako aj značky na aute. Podľa zákona máte v Kalifornii 6 mesiacov nato, aby ste na svoje auto osadili značky. To asi Steve považoval za stratu času, preto si radšej každý polrok kúpil nové auto.

                                                                 Zdroj: revistagq.com

Prvý iPod

Čo sa týka prvého iPodu, ten nemal dlhú životnosť. Steve ho hodil do akvária. Z iPodu stále vychádzali bublinky a Steve prehlásil, že je tam stále dostatok priestoru, ktorý treba vyplniť. A práve preto je v produktoch od spoločnosti Apple naozaj tesno.


Jobsová práca a posolstvá tu zostanú navždy. Zanechal po sebe veľa úžasných vecí, tak tiež veľa vypovedaných slov a myšlienok, ktoré aj nás môžu posúvať vpred.

„Tvoja práca vyplní veľkú časť tvojho života a jediný spôsob, ako byť naozaj spokojný, je robiť veci, ktoré považuješ za skutočne skvelé. A jediným spôsobom, ako vykonávať skvelú prácu, je milovať to, čo robíš. Ak si to nenašiel, neprestávaj hľadať. Neuspokoj sa. A v momente, kedy to konečne nájdeš, budeš to vedieť.“